Czosnek i jego właściwości.

Witaj, dzisiaj chcę się podzielić moimi doświadczeniami w uprawie czosnku. Czosnek w naszym życiu stał się obowiązkowy. Stosujemy go codziennie. Dodajemy go do zup i dań rosyjskich.

Pamiętam jak zaczynałam. Kupiłam na spróbowanie czosnek w markecie. To był błąd, bo czosnek kupiony w sklepie jest nafaszerowany chemią. Dokładnie. Prawda? Czosnek rósł, ale był wiotki, słaby.Główka mała, niepachnąca. Co to był za czosnek? Wojej. Poprosiłam teściową o kilka główek czosnku, żeby mi przywiozła z Rosji. Posadzony w listopadzie wydał w sierpniu duży plon. Powstały wianki.Część zostawiłam do następnego sadzenia, do jedzenia.Część rozdałam rodzinie i znajomym. Zrobiłam też nalewkę ale o tym kiedy indziej. Teściowa kupiła go na bazarku,od znajomych, nie ze sklepu.

Dzisiaj Sadzenie czosnku to tradycja rodzinna. Jednak czasem mąż nie może nam towarzyszyć… Tu mu wybaczam bo czosnek poszliśmy sadzić. Krótko po lekcjach online. Dziś ja mam go tyle,że wystarcza dla mojej rodziny…

My zajadamy, dzieci zajadają. Nie ma mowy o przeziębieniu. Oczywiście stosuje też inne,naturalne produkty wspierające odporność moich dzieci.

Dzisiaj zapraszam do warzywniaka gdzie 1/3ogródka jest przeznaczona na czosnek właśnie.Czas spędzony z dziećmi bezcenny a dookoła cisza, las…

Ktoś kiedy powiedział skąd mam na to czas… Bo leżąc na kanapie,, nic się przecież samo nie zrobi.Prawda?A uwierzcie znam takich. I czasami wystarczyło by tylko ruszyć się z miejsca i stanie się magia.

Czasami pytacie jak to jest z tym czosnkiem. Ja przeziębienie, w ciąży pokonałam w trzy dni. Nie ważne że brzydko pachnie Ci z ust, dla zdrowia trzeba poświęcić trochę siebie. Ja Ci go nie każe jeść przed randką, czy przed wyjściem do pracy. Zobaczą że działa, sami zaczną go jeść.

Tylko najpierw pokonaj tę myśl.Nie dla Ciebie, ja go nie będę jadła. Zacznij od siebie, od swojego zdrowia. Zadbaj o nie. A wtedy stanie się magia. Kurcze uwielbiam te słowo.bo naprawdę dzieje się magia. Jak nie dla zdrowia to chociaż dla bezpieczeństwa.Wyobraź sobie,że atakuje Cię złodziej w ciemnej uliczce, jak mu dmuchniesz czosnkiem to od razu wyskoczy z butów hihi.

I najpiękniejsza część, bo czosnek nie tylko leczy, lecz każe na siebie patrzeć….I zapomniałam dodać że nawet zielone liście czosnku można spożywać. Teraz Chodzi mi mianowicie o czosnki ozdobne kwitnące wczesną wiosną, latem. Raz posadzone dają sobie świetnie radę i co najważniejsze odstraszają intruzów. To tak jak ze złodziejem. Cebula czosnku ma właściwości odstraszające, polecam sadzić je blisko Lili, czy pięknych kwiatów kwitnących wiosną, zwłaszcza szachownic. Czosnek sadzony w warzywniaku też ma właściwości odstraszające nornice czy inne małe stworzątka. A kwitną długo, są przepiękną ozdobą nawet po kwitnieniu. Nasiona potrafią się rozsiewać.Najpierw zalecana jest metoda przetrzymania np w lodówce, czy w zamrażalniku.Tak się robi z cebulami hiacyntów, żeby kwitły na święta Bożego Narodzenia.

Czosnek jadalny, kiedy jest gotowy do wykopania?Obserwuję gdy jego łodyga z pąkiem kwiatowym zaczyna się skręcać w spirale.Wtedy biorę sekator i obcinam te łodygi z pąkami. Jeden rządek zostawiam, nie obcinam. Bo te właśnie służą mi do dalszej obserwacji…To jest kwestia kilku dni, tygodni, wszystko zależy od pogody. Gdy łodyga z pąkiem kwiatowym się wyprostuje.Czosnek jest gotowy do wykopania. Nie jest on trudny w uprawie. Nie wymaga szczególnej opieki czy ziemi. Najlepiej rośnie na piasku. Hihi.

I jak myślicie tak na koniec. WARTO zaprosić czosnek do ogrodu.???

Podzielcie się opinią w komentarzu.

JAK ZAPROSICIE CZOSNEK, MACIE AUTOMATYCZNIE WIELU NOWYCH GOŚCI.O tych skrzydlatych, maleńkich mi chodzi.

Pozdrawiam serdecznie i do następnego napisania..

Zapraszam do obejrzenia mojej galerii zdjęć z czosnkiem ozdobnym w roli głównej.

Papa. Dziękuję za odwiedzinki. I zdrówka życzę.

Facebook Comments

11 Replies to “Czosnek i jego właściwości.”

 1. 🔥Czosnek to najlepszy naturalny antybiotyk… szkoda że jego zapach jest tak intensywny…. ale i na to znalazłem sposób i mimo codziennego stosowania nikt nie jest w stanie tego poczuć 💚💚💚

  1. Hej zaskoczyłeś mnie, ciekawa jestem Twojego rozwiązania. Podejrzewam produkt w postaci płynnej lub ostry zapach kontra ostra zapach💪 na wszystko znajdziemy rozwiązanie prawda Jacku. Nie ma rzeczy nie możliwych.pozdrawiam. Do usłyszenia.

   1. Agatko nie forma płynna, a kapsułkowa… jest to ekstrat z czosnku z kilkoma innymi ziołami i warzywami… bezwonny, a skuteczny 🙂 Od kilku lat w moim domu gości zdrowie, od kiedy systematycznie przyjmujemy te dary natury <3

 2. O jejku, jaka zmiana 🙂 Wspaniale wyglądasz Agatko i nowy blog też świetny.
  U nas czosnek często gości w jadłospisie, zgadzam się ze wszystkim co napisałaś. W ogrodzie jednak kiepsko mi rośnie, może powinnam poszukać odpowiedniej odmiany. Zaciekawiłaś mnie tą nalewką!
  Cieplutko pozdrawiam.

 3. Pięknie wyglądasz i Ty i Twój blog, super.
  Czosnek uwielbiam, ale w tym roku o nim zapomniałam, czy można go jeszcze posadzić? Pisałaś o listopadzie. Na ten okrutny zapach, który odstraszy złodzieja jest spośób, trzeba czosnek zagryźć zieloną natką pietruszki, wystarczy pamiętać,żeby posadzić ją obok.:))
  Pozdrawiam.

  1. Tak spokojnie możesz go jeszcze posadzić.nie ma duzych przymrozków .spokojnie da sobie poradzi a im pożniej tym lepiej,bo przy ciepłych dniach w zimie mógłby za szybko wykiełkowac wtedy byłoby go lepiej okryć.pozdrawim

 4. W ubiegłym roku (jesienią) posadziłam trochę czosnku, jednak w tym roku nie było wielkiego łowww. Przypuszczam, że gleba jest zbyt zbita i było zbyt dużo deszczu. Może miał za mało nawozu. Zastosowałam obornik suszony – kurzak. U Ciebie rośnie na glebie przepuszczalnej i być może dlatego są takie doskonałe efekty.
  Pozdrawiam:)

  1. Tak ,mógł zaszkodzić namiar wody .Kurzy obornik natomiast nie proponuje.on wypala ziemie i cenne składniki.obirnik krowi i koński jest bardzo dobry .buziaki i do nastepnego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *